• 1
    Dobrze wykonana praca jest podstawą zadowolenia pacjenta.
  • 2
    Dobrze wykonana praca jest podstawą zadowolenia pacjenta.
  • 3
    Dobrze wykonana praca jest podstawą zadowolenia pacjenta.

Rodzaje Protez

     Protezy zębowe ze względu na sposób ich umocowania w jamie ustnej możemy podzielić na protezy stałe i ruchome.
Uzupełnienia stałe są to protezy zębowe umocowane trwale w jamie ustnej. Do protez stałych zalicza się: wkłady, korony, półkorony, korony ćwiekowe i mosty. Pacjent bez pomocy lekarza nie jest w stanie usunąć protezy stałej z jamy ustnej.
Uzupełnienia ruchome są to protezy, które pacjent może sam zakładać i wyjmować z jamy ustnej.

Protezy ruchome można podzielić na: PROTEZY OSIADAJĄCE I OZĘBNOWE

PROTEZY OSIADAJĄCE
      Siły żucia w protezach osiadających są przenoszone bezpośrednio przez błonę śluzową na kość. Dziąsła poddane naciskowi podczas jedzenia zanikają (kość pod śluzówką kurczy się i zanika.). Z biegiem czasu przyleganie protezy do podłoża zmniejsza się, tym samym utrzymanie staje się  coraz gorsze.

     Ze względu na braki zębowe, protezy osiadające można podzielić na protezy całkowite i częściowe. Protezy akrylowe całkowite i częściowe są najczęściej stosowanym uzupełnieniem protetycznym. Protezy wykonuje się z żywicy akrylowej przypominającej plastik oraz zębów sztucznych. W protezach zębowych stosowane są zęby akrylowe oraz kompozytowe. Fason, rozmiar i kolor zębów dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając takie cechy jak: kształty twarzy, budowę ciała , płeć karnację itp. dodatkowo, przy doborze zębów można uwzględni stare zdjęcia pacjenta ( z czasów gdy miał pełne uzębienie). Zęby akrylowe są estetyczne, kształtne i nie ulegają przebarwieniom, mimo to ich twardość nie wytrzymuje długotrwałego użytkowania. Aby zrekompensować tę słabość, w protezie można zastosować zęby kompozytowe. Twardość powierzchni zębów kompozytowych dwukrotnie przewyższa twardość zębów akrylowych, a ich kształt wiernie odwzorowuje anatomię ludzkich zębów.
Mocowanie protez całkowitych następuje poprzez przyssanie się protezy do podniebienia.  Protezy akrylowe częściowe ,dodatkowo utrzymują się za pomocą metalowych, sprężynujących ‘haczyków’ – klamer, które jednak mogą być widoczne na własnych zębach pacjenta. Alternatywą dla metalowych klamer są klamry bezbarwne, bardziej estetyczne i niewidoczne niż te, wykonane z drutu. Jeśli chodzi o estetykę wykonania, można również zastosować akryl bezbarwny na płycie obejmującej podniebienie.

     Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć odbudowę funkcji żucia i mowy oraz odciążenie własnych, pozostałych zębów. Wieloletnie nieuzupełnianie braków zębowych doprowadza do poważnych problemów zarówno z zębami jak i ogólnoustrojowych. Dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena wykonania protezy akrylowej. Podstawowym mankamentem tych protez jest osiadanie protezy, jest to niekorzystne zjawisko polegające na zaniku dziąseł poddanych naciskowi podczas jedzenia  (kość pod śluzówką kurczy się i zanika.). Z biegiem czasu przyleganie protezy do podłoża zmniejsza się, tym samym utrzymanie staje się  coraz gorsze. Proteza wymaga wówczas podścielenia lub ponownego wykonania.

PROTEZY OZĘBNOWE
     Siły żucia są przenoszone przez ozębną na kość wyrostka zębodołowego. Do tej grupy zalicza się również wspomniane uzupełnienia stałe (korony i mosty) oraz protezy szkieletowe metalowe i elastyczne.

     Protezy te przeznaczone są dla pacjentów posiadających jeszcze część swojego uzębienia, które może stanowić  podporę dla protezy (nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym). W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). 

     Proteza ta zbudowana jest z metalu, tak więc jest solidna a zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym jest ograniczony do minimum (co ma duże znaczenie dla pacjentów z odruchem wymiotnym). Zęby osadzone są konwencjonalnie w akrylu, który jest połączony z tymże metalem.. Proteza utrzymuje się w buzi za pomocą klamer, które inaczej niż w protezach osiadających, opierają się głównie na powierzchni zgryzowej ( uniemożliwia to również osiadanie protezy na śluzówce). Przy tej protezie możliwe jest zastosowanie innych elementów utrzymujących jak np. zatrzaski. Metalowe klamry mogą zostać pokryte  materiałem kompozytowym lub akrylowym w kolorze zębów. Zabieg ten skutecznie maskuje metalowe klamry na zębach.
Protezy szkieletowe elastyczne. Podstawową różnicą jest brak konstrukcji metalowej. Zastąpiona jest ona materiałem elastycznym acetalem. Ma to duże znaczenie dla pacjentów nieakceptujących metalu w jamie ustnej oraz alergików. Dodatkowo, materiał ten występuje w kilku odcieniach naturalnego uzębienia więc idealnie maskuje protezę w ustach, ciężko dostrzec ,iż pacjent nosi protezę. Acetalowe elementy utrzymania - klamry cechują się umiarkowaną elastycznością . Przy ściąganiu i zakładaniu protezy nie niszczą szkliwa zębów jak w przypadku klamer z metalu. Proteza taka jest również lżejsza niż proteza metalowa.